PIELĘGNACJA

Pielęgnacja drzewka oliwnego

Drzewka oliwne uprawia się zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Ogród, taras, balkon:

Roślinę należy postawić w miejscu dobrze nasłonecznionym i przewiewnym, wytrzymuje niskie temperatury nawet do około -5 'C, jednak żeby nie ryzykować przemrożenia końców gałązek należy przy pierwszych przymrozkach w okresie jesiennym wprowadzić oliwkę do wewnątrz budynku.

Najlepiej, gdy wtedy przebywa w miejscu o temperaturze ok. 15'C, aż do ponownego wystawienia jej na zewnątrz. Wszelkie zmiany temperatury powinny następować w sposób łagodny, stopniowy.

Wnętrze domu:

Roślinę stawiamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, raczej z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Utrzymujemy stałą temperaturę powietrza. Należy często wietrzyć pomieszczenie, szczególnie zimą.

Pielęgnacja:

Drzewko należy podlewać niezbyt często, jednak nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce. W lecie co dwa dni, zimą najwyżej dwa razy w tygodniu.

Oliwka potrzebuje przycięcia gałązek np. na wiosnę, można to zrobić w dowolny sposób - roślina ta idealnie nadaje się do indywidualnego kształtowania jej wyglądu. Przycięte długie pędy natychmiast wypuszczają po dwa boczne odrosty (widoczne na zdjęciach) powodując zagęszczenie i wzmocnienie korony drzewka.

Owocowanie:

Oferowane przez naszą Plantację drzewka oliwne mogą owocować w naszym klimacie, gdyż każde z nich, bez względu na odmianę jest szczepione. Są to zatem drzewka szlachetne, owocowe a nie dzikie (np. sadzone z pestek). Kwiaty oliwek są niewielkie, w białozielonkawym kolorze i o delikatnym miodowym zapachu. Oczywiście ilość i jakość owoców zależy od warunków w jakich eksponowane jest drzewko oraz od warunków jakie zostaną mu zapewnione (temperatura i nasłonecznienie). W przypadku dość krótkiego sezonu owoce mogą dojrzewać stosunkowo późno (pod koniec listopada) i mogą być drobniejsze.

Podstawowym warunkiem kwitnienia, zapylenia i owocowania jest właściwe przezimowanie drzewka, tj. zapewnienie mu przez okres co najmniej trzech miesięcy temperatury otoczenia nie wyższej niż 5 -8 st.C. Zimowy spoczynek, tak jak w przypadku każdego drzewa jest niezbędny do zachowania całości rocznego cyklu. W przypadku wyższej temperatury zimowania roślina przestanie rozpoznawać porę kwitnienia, a co za tym idzie nie wyda owoców. Oczywiście brak owoców nie szkodzi w żadnym wypadku roślinom, nie wpływa na ich wzrost ani na walory dekoracyjne

Nawożenie

Do zasilania i przyspieszenia przyrostów rocznych można stosować nawóz do roślin śródziemnomorskich, który dostępny jest również w naszym sklepie internetowym.

Nawozy w postaci żelu rozpuszcza się w wodzie i podlewa rośliny w odstępach dwutygodniowych w okresie od kwietnia do października.

Ochrona:

Wśród wielu chorób roślin największe zagrożenie stanowią grzyby i szkodniki. Jakkolwiek do rozwoju grzybów na drzewie oliwnym musiałyby zaistnieć wysoce niekorzystne warunki otoczenia (wilgotność i brak światła słonecznego) to obecność szkodników żerujących na oliwkach jest bardzo prawdopodobna.

Przede wszystkim należy dokładnie obserwować roślinę, aby możliwie jak najwcześniej zauważyć objawy chorób i skutecznie im zaradzić.

W tej sytuacji należy działać szybko. Wiele domowych sposobów praktykowanych przez całe dziesięciolecia (zbieranie ręczne, smarowanie roztworami denaturatu lub płynu do mycia naczyń) odnoszą różnoraki skutek, tj. od wyleczenia do całkowitego uśmiercenia rośliny.

Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. W przypadku drzewek oliwnych nie należy bać się stosowania tego rodzaju chemii, gdyż nie uprawiamy w Polsce drzewek dla owoców, jedynie dla celów dekoracyjnych.

Każdy produkt posiada szczegółową instrukcję stosowania, której należy rygorystycznie przestrzegać, aby nie zaszkodzić zarówno roślinie jak i samym sobie.

Nie możemy być jednak pewni że szkodniki znikną raz i na zawsze. Za rok lub dwa mogą pojawić się inne które dostaną się z zewnątrz lub przyniesione zostaną choćby przez wiatr. Dlatego przede wszystkim reagujmy możliwie jak najwcześniej.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji drzewka

Za zgodą właścicieli zakupionych na naszej Plantacji drzewek oliwnych publikujemy kilka przykładów niewłaściwej ekspozycji roślin, szczególnie jeżeli chodzi o podstawowe warunki oświetlenia i bliskości np. źródeł ciepła.

Jednym z podstawowych błędów jest ustawienie drzewka nie przy oknie, a jedynie w jego pobliżu. Do tego dochodzi częsty problem przesłaniania okien gęstymi firankami lub żaluzjami. Pamiętajmy, że głównym zagrożeniem dla drzewek oliwnych jest niezapewnienie im dostatecznej ilości światła.

Innym problemem jest ustawianie drzewek w pobliżu aktywnych źródeł ciepła (grzejniki konwektorowe, nawiewowe) lub klimatyzatorów tłoczących zimne powietrze.

Pamiętajmy jednak, pomimo wymagań dotyczących uprawy w odpowiednich warunkach oliwka jest rośliną długowieczną, a więc przystosowującą się do zmian i trudną do "uśmiercenia".

Na wszystkie inne wątpliwości i pytania dotyczące warunków uprawy oliwek będziemy starali się również odpowiadać mailowo i telefonicznie.

e-mail:


kontakt@drzewkooliwne.pl

© 2014 Dystan ;)

Simple Fade Slideshow Theme - Jssor Slider, Slideshow with Javascript Source Code
javascript